Nowe zasady

Obecnie w każdej gminie powinniśmy się spotkać z kampanią dotyczącą nowych zasad gospodarowania odpadami. Realizacja tych kampanii jest związana ze zmianą prawa dotyczącego utrzymania czystości i porządku na terenach gmin, które ostatecznie mają zacząć obowiązywać od 01 VII tego roku. Skoro przepisy dotyczą każdej gminy w Polsce oznacza to, że w tej chwili powinno być przeprowadzanych 2479 kampanii informacyjnych, bo tyle mamy właśnie gmin. Każda z tych kampanii wygląda inaczej, ponieważ każda z gmin mogła uchwalić odmienne stawki za wywóz śmieci oraz różne zasady segregacji odpadów.

Strona poświęcona nowemu systemowi gospodarki odpadami w Krakowie
Strona poświęcona nowemu systemowi gospodarki odpadami w Krakowie

Kampanie te według ustawodawcy muszą nam powiedzieć. W jaki sposób mamy segregować śmieci, które wytwarzamy w domu, ile będziemy płacić za wywóz śmieci posegregowanych lub nieposegregowanych, jak często będą odbierane odpady od nas, w jaki sposób mamy rozwiązać umowę z dotychczasową firmą wywożącą nam śmieci, oraz jak podpisać umowę z gminą, w której mieszkamy na wywożenie odpadów, a dokładnie jak wypełnić deklarację, bo to ona w przypadku wywożenia śmieci, zastąpi naszą starą umowę oraz jak i kiedy mamy płacić gminie za odbiór śmieci.

Przód ulotki informacyjnej przeznaczonej dla mieszkańców domów wielorodzinnych w Warszawie
Przód broszury informacyjnej przeznaczonej dla mieszkańców domów wielorodzinnych w Warszawie

W dodatku ustawodawca wprowadzając nowe przepisy w życie. Wskazał, jakie narzędzia gminy powinny wykorzystać do przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat nowych przepisów dotyczących wywożenia śmieci. Tymi narzędziami między innymi mogą być: ulotki, ogłoszenia w prasie lokalnej, ale również kampania wizualna, szczególnie w dużych miastach, spoty informacyjne w autobusach, tramwajach, a także w TV oraz radiu.

Taki spot mieszkańcy Krakowa mogli zobaczyć w pojazdach komunikacji miejskiej oraz w Telewizji Kraków na przełomie marca i kwietnia br.

Film z instrukcją jak należy wypełnić deklarację. Umieszczony na stronie MPO Kraków, oraz na profilu MPO Kraków na YouTube.

W niektórych gminach kampania informacyjna jest przeprowadzana poprzez wydrukowanie broszury informacyjnej, z której z nikt nic nie. W innych poprzez dodanie do ogromnej ilości tekstu multum zdjęć, kolorów, żeby broszura była jeszcze mniej czytelna.

Przód ulotki informacyjnej w gminie Wielka Wieś
Przód ulotki informacyjnej w gminie Wielka Wieś
Środek ulotki informacyjnej w Poznaniu
Środek ulotki informacyjnej w Poznaniu

Ale są też kampanie informacyjne, które mają przejrzyste, zrozumiałe, nieprzeładowane nie potrzebną treścią ulotki. Takie ulotki informacyjne możemy na przykład spotkać w Krakowie.

Środek ulotki informacyjnej w Krakowie
Środek ulotki informacyjnej w Krakowie

W Krakowie taka ulotka została rozesłana do wszystkich mieszkańców (około 340 tysięcy punktów adresowych) za pomocą Poczty Polskiej. Oprócz tego była rozdawana przez wszystkie weekendy kwietnia w centrach handlowych: Bonarka City Centre, Galeria Kazimierz, M1 oraz Ikea.

Ale nie wszystkie miasta, muszą przeprowadzać, aż tak zmasowane akcje informacyjne. W Zakopanym wymyślono, że mieszkańcy przekonają się do segregowania odpadów, poprzez program pilotażowy, w którym mogą za darmo oddawać posegregowane śmieci. W dodatku oddając je za darmo mogą wziąć udział w losowaniu nagród.

Spot promujący segregację odpadów w Zakopanym

Plakat zachęcający do wzięcia udziału w pilotażowym programie dotyczącym segregowania śmieci w Zakopanym
Plakat zachęcający do wzięcia udziału w pilotażowym programie dotyczącym segregowania śmieci w Zakopanym

Film zachęcający do segregacji odpadów w Zakopanym