Tak, lubimy latać i jeszcze raz latać, latać

Pociąg, autostrada, komunikacja miejska, sieć taksówkarska, inwestycje, jasne plany na przyszłość. Tak wygląda przepis na sukces. Dokładnie sukces portu lotniczego. Bo jak inaczej można mówić o Kraków Airport. Notujący kolejny rok z rzędu rekord w liczbie odprawionych pasażerów. Podkrakowskie lotnisko w ciągu 10 lat zwiększyło liczbę odprawianych pasażerów prawie o 600%!!!. W ostatnim roku liczba odprawianych pasażerów wzrosła o przeszło 208.000 osób.
balice, krakow airport, rekord odprawionych pasazerowA czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się kim jest przeciętny klient lotniska? Ku zaskoczeniu o wiele częściej latają bynajmniej z Krakowa kobiety. Stanowią aż 57% podróżnych. Najczęściej pasażerowie latający z Balic mają od 30 do 39 lat. Grupa ta stanowi aż 32% podróżnych. Kolejne 22% podróżnych to osoby w wieku pomiędzy 25 a 29 lat. Trzecią najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 40 – 49 lat. Najczęściej lecą do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz do innych miast w Polsce. Najczęściej wybieranymi descynacjami są: Londyn, Warszawa, Monachium, Frankfurt oraz ku ogromnemu zaskoczeniu Oslo. 67% podróżnych to turyści, natomiast loty biznesowe to tylko 29% odpraw. Należy pamiętać, że Kraków jest najczęściej odwiedzanym miastem w Polsce.
Lotnisko dziś to także rozbudowana komunikacja w sieci. To już nie tylko strona www, ale przede wszystkim konto na Twitterze oraz na Facebook`u, ale również YouTube oraz Foursquare.
Jednak tak wygląda wiele lotnisk w Polsce, gdzie rekord goni rekord. Padają podobne czasami trochę lepsze, a czasami trochę gorszę. Jednak prawie wszystkie lotniska w Polsce mogą się chwalić „wspaniałymi” liczbami. Te najważniejsze lotniska to oczywiście: Warszawa, Gdańsk, Katowice, Wrocław oraz Poznań. Latanie polubiliśmy prawie wszyscy. W 2012 roku polskie lotniska odprawiły blisko 24,6 mln pasażerów w poprzednim roku liczba odprawionych pasażerów powinna być wyższa trochę wyższa.

balice, jumbo jet, boeing 747Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.krakowairport.pl/