dwa014 – przegląd roku

Niesamowity rok, dla mnie, dla internetu, dla marketingu, dla socialmedia. Czym żyliśmy w tym odchodzącym 2014 roku.

Android Lollilop piąta generacja systemu operacyjnego giganta z Mountain View na urządzenia mobilne. Szczególnie ważna dla nas. Ponieważ Samsung postanowił rozpocząć aktualizację swojego flagowego modelu Galaxy S5 do najnowszej wersji Androida właśnie od Polski.

Brand 24 – kombajn analityczny do naszych poczynań w sieci. Prawdopodobnie nie ma żadnego blogera, marketera w Polsce, który by nie wiedział, że kilka tygodni temu Brand24 pojawił się w nowej skórze.

Chmura – w mijającym roku stały się tak czymś powszechnym, że nawet najstarsi użytkownicy komórek, komputerów zaczęli nieświadomie korzystać z ich dobrodziejstwa.

Drony – gdzie się nie ruszymy, gdzie nie pojedziemy to prawdopodobnie zobaczymy drona. Weźmiemy do ręki brief reklamy, to przeczytamy, że ujęcia muszą zostać zrobione z wykorzystaniem drona. Bez dronów nie obył się nawet film podsumowujący 10 lat członkowstwa Polski w Unii Europejskiej.

Drukarki 3D jednym słowem rewolucja. Potrzebujesz kości, jakiejś części na statku kosmicznym, wydrukuj ją sobie za pomocą drukarki 3D. Nie to nie jest żart, to jest rzeczywistość. W dodatku to my nadajemy rytm tej rewolucji. Polska firma Zortax jest twórcą jednej z najlepszych drukarek 3D na świecie.

Ice Bucket Challange – mania oblewania się lodowatą wodą, która dotknęła prawie każdego. W pewnym momencie niektórzy się modlili, żeby tylko nie zostali nominowani. Pod koniec przybrała, że wręcz komiczną wersję. Nominowali się przede wszystkim, nawzajem, pięciorzędni politycy tuż przed kampanią samorządową lub w jej trakcie.

Interia, Onet i WP – 3 największe polskie portale informacyjne zmieniły swoje layouty.

Instagram lepszy od Twittera – obraz stał się ważniejszy od informacji. Wolimy oglądać obrazy, niż czytać wiadomości nawet te o długości 140 znaków.

iPhone 6 zaskoczył nas swoimi dwoma „ogromnymi” ekranami. Pierwszy z nich ma 4,7 cala drugi aż 5,5 cala. Apple nigdy dotąd nie wypuścił swojego telefonu dwóch rozmiarach. W dodatku Iphone`y zawsze były znacznie mniejsze od konkurentów: Samsung Galaxy S i Sony Xperia Z. iPhone 5 miał ekran o średnicy, raptem, 4 cali.

Microsoft spisany na straty, prawie przez wszystkich, powstaje niczym jak fenix z popiołów. Najpierw pojawił się nowy CEO Satya Nadella. Biuro prasowe Microsoftu uczyło dziennikarzy jak powinni w właściwy sposób odmieniać imię i nazwisko nowego CEO. Później nastąpił wysyp aplikacji, łącznie ze sztandarowym produktem Microsoft Office, na systemy operacyjne Android i iOS.

OneDrive nie masz Office`a, nie ma żadnego problemu. Wystarczy, że masz konto na Microsoft i uzyskujesz dostęp do wirtualnego pakietu biurowego wraz z chmurą. Dzięki czemu wszystkie stworzone dokumenty przeczytasz w każdym miejscu na świecie. Twoi znajomi nie mają konta w Microsoft, nie ma problemu wystarczy, że mają link do twojego dokumentu. Mogą go przejrzeć lub edytować o ile wyraziłeś na to zgodę. Nie ważne czy na komputerze czy na telefonie.

Onet kupuje NK.pl

Pendolino miało być rewolucją na polskich torach. I jest rewolucją. Jest najlepiej wykonanym pociągiem jaki jeździ po Polsce, jest dopracowany w najmniejszym szczególe. Ale co to oznacza. To, że jadąc w nim panuje cisza jak w żadnym innym pociągu jeżdżącym po Polsce. To, że nie musimy używać siły żeby otworzyć drzwi między wagonami, ponieważ otwierają się same lub wystarczy nacisnąć guzik, żeby się otworzyły. Klimatyzacja wreszcie nie dmucha na twoją twarz. Fotel jest wygodny, stolik przed nim jest na tyle duży, że możesz położyć na nim tableta, postawić obok niego kawę i położyć telefon podpięty do ładowarki, ponieważ gniazdko znajduje się obok każdego siedzenia.

Pojedynek Orange z Plusem w mijającym roku byliśmy świadkami jednego z najgorętszych pojedynków na rodzimym rynku pomiędzy dwoma największymi telekomami Orange reprezentowanymi przez Mózg i Serce oraz Plusem reprezentowanym przez sympatyczną Basię. Więcej na ten temat tutaj.

Selfie opanowało świat, każdy chce mieć z każdym selfie, nawet ceremonia rozdania Oskarów nie mogła się obyć bez selfie, które jak się później okazało było reklamą najnowszego telefonu Samsunga.

Smartwatch, smartband smartphone to dziś za mało. Dziś moda to smartwatch i smartband. Pierwszy z nich to po prostu zegarek z systemem android dzięki czemu jest skomunikowany z twoim telefonem opartym na systemie Android. Drugi z nich to bransoletka służąca do rejestracji twojej codziennej aktywności.

Snapchat tak prosty komunikator, że aż genialny. Prawie jak mowa. Prawie ponieważ tu piszemy, a nie mówimy, ale tak samo treść ta, jak mowa, nie jest nigdzie zapisywana, tylko po odczytywaniu znika. Nie ma żadnego archiwum, wysłanych treści.

SztukaSMart. Jak piszą jest to organizacja „powołana w celu rozwoju zainteresowań i umiejętności studentów w zakresie szeroko rozumianej tematyki związanej z social media. Wierzymy, że nauka o mediach społecznościowych i komunikacji międzyludzkiej w dobie nowych mediów jest istotnym aspektem świata w erze masowej digitalizacji.”

Ukraina coś niesamowitego. Rewolucja prowadzona od samego początku w SocialMedia. Krwawa rewolucja, po raz pierwszy w tak masowej skali widzieliśmy klepsydry prawdziwych osób w socialmedia. Mogliśmy nawet śledzić relację ostatnich chwil życia w SocialMedia i czytać nagle tweeta „umieram”.

SA Wardęga słyszeliśmy o nim wcześniej, ale świat nie słyszał o nim. Do momentu gdy nie stworzył swojego SpiderDoga. Prank, który stał się najpopularniejszym filmem zamieszczonym na YouTube w 2014 roku.

WhatsApp każdy słyszał o aplikacji służącej do komunikowania się między sobą. Prawie każdy z niej korzystał. Aż tu nagle Facebook kupuje ją za niewyobrażalną sumę 19 miliardów dolarów. Niektórzy zadawali pytanie po co Zuckerberg kupił ją za tyle pieniędzy. Prawdopodobnie z jednego powodu Whatsapp zaburzył rynek, który dzielił się do tej pory między Facebook`iem (Messeger), Google`a (Hangouts) i Microsoft`a (Skype).

Vine 6 sekund, w pierwszej chwili można pomyśleć co można powiedzieć przez 6 sekund. Jednak po dłuższej chwili okazuje się, że niezliczoną ilość słów, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że te 6 sekund możemy zapętlić.