dwa015 – przegląd roku

Minął kolejny rok, kolejny niesamowity rok, obfitujący w niezliczoną ilość wydarzeń, które ponownie zmieniły nasze życie, najbliższe otoczenie jak i cały świat.
Zobaczmy czy żyliśmy w 2015 roku.

Właściciel Google`a zmienił swoją nazwę na Alphabet.

Miliard użytkowników Facebook – od kilkunastu miesięcy wielu specjalistów wróży śmierć temu portalowi społecznościowemu, ale on, jak na złość ma sobie na nic te wszystkie przewidywania i bije kolejne rekordy. Tym razem został pierwszym portalem na świecie z nie wyobrażalną liczbą miliarda (1 miliard!!!) aktywnych użytkowników. Zapewne ktoś zapyta czemu. Odpowiedź jest prosta. Facebook wprowadził filmy w 360 stopniach, prezentacje zdjęć w postach, niezliczoną ilość emotikonów, narzędzia do edytowania zdjęć, animowane zdjęcia profilowe, aplikacje do tymczasowego zmiany zdjęcia profilowego (miecz z StarWars, flaga Francji), możliwość zaznaczenia informacji o wzięciu udziału w masowym wydarzeniu o kluczowym znaczeniu.12187719_10102457977071041_6621115032203767724_n

Rok 2015 w Polsce był zdominowany kampaniami wyborczymi. Najpierw prezydencka później parlamentarna. Były to pierwsze kampanie gdzie działania prowadzane on-line były tak samo ważne jak te prowadzone off-line. Wielu polityków w trakcie tych kampanii nie uniknęło wpadek, a nawet spektakularnych wpadek. Rozpoczynając od braku umiejętności poprawnego linkowania stron na Facebooku poprzez infantylne tweety, a kończąc na kompletnym braku strategii działania w przypadku większości kandydatów. Kampanie te pokazały jak bardzo świat polityki jest oderwany od naszego codziennego świata. I jak nikła jest wiedza decydentów na temat Internetu w Polsce.

Oculus to niesamowite przeżycia, zapierające dech w piersi, wywołujące dreszczyk emocji. Wywołujące emocje jak gdyby naprawdę brało się udział w wydarzeniach, które widzi się za pomocą gogli. Dzięki temu urządzeniu możemy się przenieść dosłownie w każde miejsce na świecie.

Serce zawsze wywołuje u ludzi emocje, nie inaczej było gdy Twitter zastąpił gwiazdę serduszkiem.

Periscope – Transmisja video nigdy nie była tak prosta jak dziś. Do przeprowadzenia transmisji potrzebujemy de facto telefon i zasięg oraz musimy mieć naładowaną baterię i możemy rozpoczynać transmisję. Dodatkowo interaktywną ponieważ podczas transmisji ludzie mogą na żywo zadawać nam pytania – za pomocą „czatu” oraz dawać nam serduszka :). Dzięki nim wiemy tak naprawdę, czy nasza transmisja podoba się naszym widzą.

PKP Intercity drugi rok z rzędu nasz narodowy przewoźnik kolejowy znajduje się w tym zestawieniu. W tamtym roku wjechał tu ze swoim Pendolino. W tym roku utrzymał się tutaj dzięki dalszej ofensywie. Kampanie promocyjne, nowe zakupy taborowe, nowe trasy oraz jeszcze szybsze czasy przejazdów.

Powrót do przyszłości całe życie czekałem na datę 21 X 2015, na dzień do którego Marty McFly przeniósł się do przyszłości w niezapomnianej trylogii „Powrót do przyszłości”.

Spectre/Gwiezdne Wojny największe filmowe premiery 2015 roku. O tych produkcjach można powiedzieć, że biją wszelkie rekordy. Meksyk za sceny rozgrywane w tym mieście zapłacił 20 milionów dolarów. Gwiezdne Wojny 12 dni po premierze zdążyły zarobić miliard!!! dolarów.

Uber i Airbnb dwie aplikacje, które wywołały poruszenie pośród firm „tradycyjnie” prowadzących biznes. Trochę podobnie jak w przypadku Periscope, tam możemy być np. Wydawcą programów informacyjnych, a tu stajemy się „taksówkarzem” czy możemy prowadzić „hotel” nie mając żadnej licencji, żadnych uprawnień aby móc prowadzić taką działalność.

Windows 10 ponoć rewolucyjny system Windowsa, słyszymy to za każdym razem, gdy pojawia się nowy system operacyjny tego giganta z Redmond. I podobnie było tym razem najpierw achy ochy itd., a później setki epitetów, że instaluje się multum czasu, że grafika poszła w kosmos, ale to nie zmienia faktu, że jak dotąd żaden inny system operacyjny nie zyskiwał na popularności tak szybko jak właśnie ten.

Word, Excel i Power Point na Androida ile razy złościliśmy się, że nie możemy nanieść poprawek w przesłanym nam dokumencie, ile razy złościliśmy się, że rozsypało się formatowanie w dokumentach Google. Ale to już przeszłość Microsoft stworzył odmiany swoich najpopularniejszych programów na Androida i w dodatku są do pobrania za darmo ze sklepu Google Play: WordExcel oraz Power Point.