dwa016 – przegląd roku

Minął kolejny niesamowity rok naszego życia. Obfitujący w niezliczoną ilość nowości, wydarzeń, które zmieniły nasze życie, nasze najbliższe otoczenie jak i świat. Zobaczmy, czym ekscytował nas odchodzący 2016 rok.

Wielu z was zapyta, co na samym początku tego zestawienia robi do jasnej cholery Facebook. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób zaczęło spisywać Facebooka na straty. Jednak on się nie poddał. Spokojnie poczekał, przeanalizował trendy i przeszedł do kontrofensywy.

Na początku roku wprowadził do znanego wszystkim „like`a” zamieszczanego pod postem. Pięć reakcji, dzięki, którym możemy pokazać, czy zamieszczona treść lub zdjęcie podobają nam się, czy wywołują 1 z 5 dostępnych reakcji: Super, Ha ha, Wow, Przykro mi, Wrr.Facebook reakcje

Następnie wzorując się na popularnej aplikacji Snapchat. Umożliwił zamieszczanie zdjęcia profilowego, jako wideo oraz do Messengera dodał funkcję Messenger Day, czyli zbiór naszych najciekawszych wydarzeń dnia, którymi chcemy podzielić się ze światem teraz, które znikną podobnie jak w Snapchacie za 24 godziny. Na szczęście dodał coś od siebie, czyli wprowadził niesamowite zdjęcia 360 stopni. Jednak na tym nie koniec poczynań koncernu Marka.

Rewolucja objęła również Instagram. Przeszedł on totalną metamorfozę. Rozpoczynając od zmiany loga, która to zmiana wywołała wśród niektórych użytkowników ogromne oburzenie, po dodanie najważniejszego rozszerzenia o nazwie „Stories” gdzie podobnie jak w przypadku Snapchat możemy publikować zdjęcia oraz krótkie nagrania wideo, które po 24 godzinach znikną z naszych tablic. (Bawimy się w wideo – Instagram i Facebook kopiuje Snapchat)nowe logo instagram

Reformy Dobrej Zmiany przysporzyły niektórym użytkownikom banków trochę kłopotów. Dokładnie dzięki jej działaniom, banki zaczęły wprowadzać opłaty za wybieranie gotówki z bankomatów. Zaraz na początku roku opłaty wprowadził ING, kilka miesięcy później BZWBK, a nie dawno mBank.

Rozszerzona rzeczywistość w skali masowej stała się faktem za sprawą Pokemon Go. Aplikacja ta zawładnęła naszymi telefonami. Na pewno wielu z nas pamięta pokemony z dzieciństwa. Kto w końcu za młodu nie zbierał pokemonów lub przynajmniej nie znał osoby, która zbierała te fascynujące obrazki. W tym roku, ponownie mogliśmy zbierać postacie z obrazków, a raczej rzeczywiste stworki biegające po ulicach naszych miast, ale za pomocą naszych smartphone`ów.Pokemon Go

Prawie w tym samym czasie przez kilkanaście dni 2016 roku byliśmy zafascynowani przepięknymi rysunkami naszych zdjęć na Instagramie, które tworzyła aplikacja Prisma. Dostępna pierwotnie tylko dla użytkowników iPhone`ów.Prisma

Uber (ataki na kierowców Ubera) kilka lat temu był rewolucją w USA, natomiast w Polsce tak naprawdę rewolucją stał się w 2016 roku. Wyprowadzając prawie natychmiast taksówkarzy na ulicę, którzy postanowili walczyć z kierowcami oraz klientami Ubera nie poprawą jakości usług tylko poprzez „pięść”.

Do tej pory wpadaliśmy w zachwyty nad produktami firmy Samsung. Jednak złota passa musiała się skończyć. Skończyła się na wprowadzeniu telefonu o nazwie Samsung Galaxy Note 7, jak się szybko okazało, niektórym właścicielom wybuchły lub samozapaliły się. Wszystko z winy zbytnio przegrzewającej się baterii. Tak na marginesie, była to jedna z nielicznych chwil, kiedy na twarzach fanów Apple mógł się pojawić uśmiech w tym roku.

NetFlix stał się tak bardzo polski. Na początek pojawiły się tłumaczenia na język polski. Następnie możliwość oglądania offline, abyśmy mogli sobie spokojnie obejrzeć nasz ulubiony serial w Polskim Busie albo w Pendolino. Tak na marginesie są to świetne pociągi.
2016 wreszcie był rokiem Mobile. Po raz pierwszy w październiku odchodzące roku zanotowano więcej wejść do Internetu z urządzeń mobilnych niż z komputerów.

Microsoft przechodzi właśnie swój renesans. Wprowadzając, co chwilę rewolucyjne produkty, które chwytają nas, że wręcz za serce. I tak zachwycił nas cudownym w swojej prostocie programem Skip. Rewolucją w Paincie wprowadzając do niego 3D, czyli zeskanowane przedmioty będziemy mogli przenieść do tej właśnie aplikacji. 3D zawitało również do Power Pointa. Jednak na tym nie koniec Microsoft postanowił stać się nowym Apple. To wszystko za przyczyną ich nowego komputera o nazwie Surface.

Księżyc w połowie listopada zawładnął naszymi feedami za sprawą zjawiska określanego mianem Superksiężyc, Supermoon, Superpełnia. Dokładnie 14 listopada księżyc był teoretycznie największy od 68 lat. Dokładnie wydawał się nam większy o 14%, a jaśniejszy o 30%.

W 2105 roku żyliśmy wyborami w Polsce. W odchodzącym roku, niektórzy z nas żyli mega wyborami, czyli pojedynkiem wyborczym pomiędzy Hillary Clinton a Donaldem Trump`em o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wyborami, w których Social Media odegrały jak do tej pory największą rolę.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Kto z nas, chociaż raz nie odebrał przesyłki, paczki za pomocą sztandarowego produktu krakowskiej firmy Integer – Paczkomaty – InPost. Polubiliśmy ten sposób dostarczania paczek, za smsy opisujące historię „paczuchy”. Jak Cię informowała, że jest już w drodze do Ciebie, jak prosiła o odbiór, pisząc, że wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu. Aż tu nagle informacje, o zaległościach płac dla pracowników, o ginących paczkach, o niezrealizowanych usługach. Ps. W okresie przedświątecznym sam skorzystałem z paczkomatów. I muszę stwierdzić, że paczucha zjawiła się w wybranym prze ze mnie paczkomacie w niecałe 18 godzin. Więc w tym przypadku bardzo dali radę.

Koniec roku został zdominowany przez #WolneMedia. Dla wielu z nas fakt tak oczywisty jak oddychanie. Jednak, niektórzy zapragnęli ograniczyć nam dostęp do informacji. Ograniczając dziennikarzom dostęp do obrad komisji parlamentarnych, obrad parlamentu, a w niektórych przypadkach zamykając nawet dostęp do otwartych do tej pory otwartych pomieszczeń w Sejmie.