Fenomen Endomondo

Aplikacja dla sportowców, która nie była w żaden specjalny sposób promowana. Z wyjątkiem posiadania własnej strony, bloga, strony na FB oraz konta na Twitterze. W przeciwieństwie do innych aplikacji sportowych, które miały skumulowane kampanie reklamowe jak masowy Nike+ Running, czy profesjonalne Garmin czy Polar.
Pomimo braku skumulowanych akcji promocyjnych, o Endomondo możemy usłyszeć prawie wszędzie. Będąc w górach, gdy ktoś obok nas na sprawdza właśnie, jakie pokonał właśnie wzniesienie, czy jeżdżąc na rowerze, na rolkach jak inni obok nas sprawdzają, jakie mieli tempo na minutę.
Aplikacja miała premierę w kwietniu 2010. Początkowo posiadała 4 funkcje, dziś ma ich 26 funkcji, chociaż nie wszystkie są typowo sportowe. Liczba pobrań osiągnęła poziom prawie 15 milionów w serwisie Google Play. W Appstore Endomondo zostało pobrane przeszło 13 milionów razy. Natomiast aplikacja Nike+ Running, za którą stoi jedna z największych machin marketingowych, może się pochwalić raptem 5 milionami pobrań w Google Play – dostępna od 2012 roku. Natomiast w Appstore Nike+ Running jest najpopularniejszą aplikacją sportową. Aplikacja Nike została zaprezentowana wraz z Apple już w 2009 roku. Na całość składały się wtedy Ipod Nano lub Ipod Touch oraz bezprzewodowy sensor, który był umieszczany w specjalnych butach Nike. Natomiast wersja na telefony komórkowe pojawiła się dopiero na początku 2011 jako Nike+ GPS w Appstore a w 2012 zmieniła nazwę na Nike+ Runnning pojawiając się również w sklepie Google Play.
A jak to wygląda w Polsce?. Na początku tego roku Endomondo miało 350 tysięcy użytkowników, a liczba pobranych aplikacji wyniosła 500 tysięcy, dziennie z samego Appstore jest pobierana 1500 razy. W ciągu jednego dnia jest dokonywanych 15.000 rejestracji treningów, a stronę www w ciągu miesiąca odwiedzana jest 4 miliony razy.

Niektóre możliwości Enodmondo
Niektóre możliwości Enodmondo

Endomondo swoją popularność zawdzięcza dwoma faktami: na każdą platformę rozpoczynając od Play, przechodząc przez Appstore, a kończąc na Windowsphone jest znacznie mniejsza od aplikacji Nike+ Running. Odpowiednio są to wielkości 8,20 MB, 11,6 MB oraz 3 MB wobec 14,98 MB, 44,2 MB. W sklepie Windowsa aplikacja Nike jest niedostępna. Drugi fakt to ilość wersji językowych.  Endomondo prawie od samego początku posiadał polską wersję językową. W przeciwieństwie do wielu programów, które nie posiadają polskiego tłumaczenia w momencie wejścia na rynek.
Ale sama aplikacja, na nic się nam nie zda. Jeżeli nie będziemy posiadać smartphone`u. Jednak biegając, czy jeżdżąc na rowerze trudno jest trzymać telefon w spodniach, które nie zawsze mają kieszeń. Wobec czego musimy sprawić sobie opaskę na telefon, których ceny zaczynają się od 30 pln, a dochodzą do 170 pln. Jednakże opaska nie dla wszystkich jest świetnym rozwiązaniem więc mogą sprawić  sobie koszulkę z kieszenią na plecach, koszt takiej koszulki to, co najmniej 50 pln. Wielkość rynku z odzieżą dla biegaczy szacuje się na około 25 milionów złotych. A do tego należy doliczyć, wartość kupowanego obuwia, odżywek. Natomiast wartość rynku rowerowego to kilka krotnie większe kwoty. Żyjąc coraz aktywniej, dbając o swoje zdrowie poprzez sport stworzyliśmy ogromny rynek, którego nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować.