Cyfryzacja

Drugą z wielkich tegorocznych rewolucji w naszym kraju, która uruchamia gigantyczne mechanizmy marketingu to cyfryzacja. Czyli przejście z odbioru naziemnej telewizji w systemie analogowym na system cyfrowy. Oprócz wymiernych korzyści dla każdego z nas: lepszy obraz, większa ilość kanałów dostępnych w abonamencie KRRiT. Cyfryzacja to jednak, przede wszystkim żniwa dla producentów oraz sprzedawców telewizorów. W Polsce mamy 13, 57 mln gospodarstw domowych, czyli teoretycznie tyle telewizorów w naszym kraju jest używanych. Ale przecież od dawna spora liczba osób, ma po 2 albo 3 telewizory w domu. Oprócz tego niezliczona liczba odbiorników telewizyjnych znajduje się w hotelach, motelach, pensjonatach czy pubach. Więc, możemy mówić nawet o liczbie 20 milionów. I te wszystkie telewizory, żeby mogły odbierać obraz muszą posiadać dekoder MPEG-4. Część osób dokupi do swojego telewizora dekoder. Ale ogromna masa osób, kupi nowy telewizor. Nasze nowe telewizory prawdopodobnie będą mieć duży ekran, co najmniej 32 calowy, jak nie 40 calowy. Najpopularniejszymi markami w Polsce są: Samsung, LG, Panasonic, Philips, Sony.
Producenci telewizorów prześcigają się w pomysłach na promocję swoich produktów. Samsung posunął się nawet do tego stopnia, że stworzył reklamę, która mogła sugerować widzom, że jest częścią rządowego projektu dotyczącego cyfryzacji w Polsce. UOKiK po kilku dniach od rozpoczęcia jej emisji zabronił jej dalszego pokazywania.

Od wielu lat brandline Philipsa w Polsce brzmi „Odkryjmy lepszy świat”, mimo wolnie najbardziej pasuje do cyfrowego odbioru obrazu. Chociaż holenderska firma wprowadzając takie hasło reklamowe nie brała kompletnie pod uwagę procesu cyfryzacji. Jak już jesteśmy przy tej marce to właśnie jej telewizorem posłużę się dla pokazania, w jaki świat wchodzimy. Otóż każdy z nas będzie mieć dostęp do: standardu Full HD, 400 HZ, technologii Pixel Plus HD lub tożsamych, obrazu w 3D, Smart TV – przeglądarki internetowej w telewizorze, Net TV – wypożyczalni filmów, możliwość oglądania filmów w serwisie YouTube, Incredible Surroud – przestrzenny dźwięk z niesamowitą głębią i rozpiętością dźwięku, WIFI, DLNA, USB, HDMI.

20 maja dostęp do technologii cyfrowej uzyskała największa liczba osób w Polsce. Bo właśnie dziś telewizja analogowa została wyłączona w 754 gmin, które znajdują się na obszarze 13 województw. Gdzie leżą takie miasta jak: Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Kraków, Lębork, Łódź, Piła i Świnoujście, a mieszka na tym obszarze 12, 42 miliona osób.