Kraków najpopularniejsze polskie miasto

Przynajmniej tak uważają użytkownicy serwisu Tripadvisor. Serwisu, który zrzesza turystów z całego świata. Według nich Kraków jest najlepszym celem podróży w Polsce. Wyprzedził takie miasta w Polsce jak Wrocław, Gdańsk, czy stolicę Polski – Warszawę.

Jednak bycie pierwszym w Polsce to nie wszystko. Kraków znalazł się także na liście 25 miast Europy, które warto odwiedzić. Dokładnie na 21 miejscu. Wyprzedzając między innymi takie miasta jak Moskwa czy Neapol.

Użytkownicy Tripadvisor przeczytają o Krakowie, że „ jest jednym z najważniejszych miast kulturalnych i politycznych w Polsce. To w tym miejscu znajdowało się główne dowództwo nazistów w trakcie II wojny światowej. Daje się tu wyczuć nastrój powagi i zadumy, który nasila się podczas zwiedzania niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie oraz fabryki Oskara Schindlera. Zarówno starówka jak i dzielnica żydowska pełne są kawiarni, sklepów i pubów, natomiast Rynek Główny, o powierzchni 4 hektarów, to wspaniały przykład średniowiecznej architektury.”

Na tak wysoką pozycję Krakowa wpływa przede wszystkim praca u podstaw. Jako pierwsze miasto w Polsce, obok Wrocławia. Kraków rozpoczął pozycjonować się, poprzez liczne kampanie promocyjne, które rozpoczęły tworzyć wizerunek Krakowa, jako miasta imprez kulturalnych czy rozrywkowych. Pomimo tego, że jedne z nich były gorsze, a drugie lepsze, to ich systematyczność zrobiła swoje. Sukcesem kampanii, które realizuje Kraków, jest fakt, że są adresowane do różnych grup docelowych. I tak jedne są adresowane dla mieszkańców Europy, drugie dla mieszkańców innych kontynentów, a jeszcze inne dla mieszkańców Polski. Tak jak ostatnia kampania Krakowa – „Kraków to stan umysłu”.

Jednak marketing to nie wszystko. Kraków tworzy niezwykłą atmosferę dzięki połączeniu niezliczonej ilości kawiarni, pubów, muzeów: od historycznych przez techniczne po współczesnej sztuki. W dodatku nowe muzea są tworzone według zasady 3E. Gdzie sztandarowym przykładem takiego muzeum są podziemne Rynku Głównego. Ale to nie wszystko, w Krakowie grają największe gwiazdy światowego jazzu podczas najdłuższego letniego festiwalu jazzowego w Europie. Oprócz tego turysta w Krakowie zobaczy niezliczoną ilość zabytków wpisanych na listę UNESCO. Ale stolica Małopolski przyciąga do siebie także tym, że w niedanej odległości lezą trzy miasta znane na świecie prawie tak dobrze jak Kraków. Czyli Wieliczka z najstarszą kopalnią soli, Oświęcim, w którym podczas II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny i Wadowice miasto Jana Pawła II.

To te wszystkie elementy wpływają na to, że Kraków jest najpopularniejszym miastem w Polsce i jednym z 25 najpopularniejszych miast w Europie według turystów. Natomiast według specjalistów od marketingu terytorialnego jest jeszcze lepiej. Bo Kraków został klasyfikowany na 18 miejscu. Wyprzedzając między innymi takie miasta jak Walencja, Marsylia czy Rotterdam.

Żeby nie było mało tego!, to jeszcze pierwsze miejsce wśród hoteli w Polsce, według opinii użytkowników wspomnianego serwisu. Zdobył Hotel Kossak, który znajduje się nie opodal Zamku Królewskiego na Wzgórzu wawelskim, popularnie nazywanym Wawelem.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Tripadvisor
Zdjęcie pochodzi z serwisu Tripadvisor