Keep calm w kulturze

Keep Calm and …. Rób swoje i …, Zachowaj spokój i… . Hasło, które zawładnęło światem. Nie ma dnia, żebyśmy się nie spotkali z tym hasłem. Widzimy je w każdym obszarze życia. Nie ważne czy chodzi o promocję regionu, kancelarii prawniczej, hotelu, napoi, Social Media, obyczajów, zachowań społecznych i tak dalej. Hasło to stało się dla niektórych sposobem na życie. Stało się częścią masowej kultury.

Keep calm jest elementem promocji różnego rodzaju miejsc, zachowań społecznych, kreowania konkretnej reakcji. W ciągu 13 lat stało się nieodzownym elementem w naszym życiu. Nieważne czy chcemy go mieć, czy nie. Zawsze do nas dojdzie. W jednym przypadku w nieinwazyjny sposób, a czasami będzie nas atakować z każdej strony. Zezwala nam na robienie tego, co robiliśmy do tej pory, chce żebyśmy w dalszym ciągu byli tacy sami, szanuje nas, nasze dotychczasowe zachowań. A jednocześnie z drugiej strony mówi nam, żebyśmy coś polubili, żebyśmy zaczęli coś robić. Jednak na tej prośbie jest na koniec, niczego więcej nie ma. Tylko od nas zależy czy zmienimy coś, czy nie zmienimy. Więc zachowajmy spokój i róbmy swoje.
Jednak na początku hasło Keep Calm zostało wymyślone w jednym konkretnym celu. A sama historia hasła liczy już 74 lata. Tak, 74 lata!!! Powstało w Wielkiej Brytanii na początku II wojny światowej jako hasło propagandowe. Miało zachęcać Brytyjczyków do robienia swojego podczas ewentualnych nalotów niemieckich. Miało, ponieważ nie zostało wykorzystane podczas wojny. Po wojnie większość plakatów z hasłem „Keep Calm and Carry on” zostało zniszczonych. Przetrwały tylko nieliczne. Leżąc przez wiele lat w jednym z angielskich antykwariatów.
Na nowo zostały odkryte przypadkowo. W 2000 roku przez właściciela księgarni Barter Books. W tym momencie rozpoczęło się ich drugie życie. Po odkryciu tych plakatów właściciel antykwariatu postanowił powiesić jeden z nich na wystawie. Plakat wzbudzał tak ogromne zainteresowanie, że właściciel Barter Books postanowił sprzedawać jego reprodukcję. Plakat był tak popularny, że został sprzedany w liczbie prawie 100 tys. sztuk. Jednak na tym nie kończy się historia, ale dopiero rozpoczyna. Bardzo szybko hasło „Keep Calm and Carry on” zaczęto przerabiać. Zazwyczaj zostawiono koronę Jerzego VI oraz „Keep Calm and” drugi człon był wymyślany pod odpowiednią okazję. Z czasem postanowiono także modyfikować koronę lub zastępować ją innymi sygnetami, logami lub logotypami.

Gdyby ktoś chciał zrobić swoje własne Keep Calm and… może stąd ściągnąć koronę Jerzego VI, a stąd czcionkę.
Powodzenia w tworzeniu własnych kreacji 😉
Właściciele produktów Apple mogą stworzyć swoje własne Keep Calm za pomocą tej apki.

Więcej kreacji z „Keep” w poniższych galeriach, a raczej tablicach.

Keep calmKeep Calm and PrayKeep calm and follow